Faceți căutări pe acest blog

luni, 22 iunie 2026

Margareta Paslaru 22.06.1966 - Diploma pentru debut in cinematografie

22 iunie 1966 - Are loc Gala Festivalului National de Film "Pelicanul de Aur", editia a III-a. Cu aceasta ocazie Margareta Paslaru a fost distinsa cu "Diploma pentru debut in cinematografie", pentru rolul Iulia din coproductia Tunelul, regia Francisc Munteanu.



Antoaneta Tanasescu, Contemporanul, 1966: "Margareta Paslaru (diploma pentru debut in cinematografie la al III-lea Festival al filmului de la Mamaia) inscrie in cea de-a saptea arta un inceput de drum ce trebuie realmente sustinut." 

Toma Atanasie_ Scanteia tineretului, 22.06.1966: "Debutul in film al Margaretei Paslaru este mai mult decat promitator, aceasta oferind publicului o cu totul alta infatisare, decat cea cunoscuta in spectacolele de la televiziune." 

Andriana Fianu Gazeta literara, 23.06.1966: "A patra ipostaza a Margaretei Paslaru - cantareata, actrita de teatru, prezentatoare in aceste zile a realizatorilor in concurs si in sfarsit, actrita de film, in "Tunelul"- demonstreaza puterea de munca, studiul tenace si aptitudini."


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu