22 iunie 1966 - Are loc Gala Festivalului National de Film "Pelicanul de Aur", editia a III-a. Cu aceasta ocazie Margareta Paslaru a fost distinsa cu "Diploma pentru debut in cinematografie", pentru rolul Iulia din coproductia Tunelul, regia Francisc Munteanu.
Antoaneta Tanasescu, Contemporanul, 1966: "Margareta Paslaru
(diploma pentru debut in cinematografie la al III-lea Festival al filmului de
la Mamaia) inscrie in cea de-a saptea arta un inceput de drum ce trebuie
realmente sustinut."
Toma Atanasie_ Scanteia
tineretului, 22.06.1966: "Debutul in film al Margaretei Paslaru
este mai mult decat promitator, aceasta oferind publicului o cu totul alta
infatisare, decat cea cunoscuta in spectacolele de la televiziune."
Andriana Fianu Gazeta
literara, 23.06.1966: "A patra ipostaza a Margaretei Paslaru - cantareata,
actrita de teatru, prezentatoare in aceste zile a realizatorilor in concurs si
in sfarsit, actrita de film, in "Tunelul"- demonstreaza puterea de
munca, studiul tenace si aptitudini."
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu